ساختار پستان به چه شکل است؟

برای درک بهتر سرطان پستان و درمان آن، دانستن آناتومی و ساختار پستان کمک کننده است. پستان از قسمت‌های مختلفی همانند غدد شیری، مجراهای شیری، بافت چربی و … تشکیل شده است.

ساختار پستان

آشنایی با ساختار پستان

قبل از اطلاع پیدا کردن در مورد سرطان پستان، بهتر است با ساختار پستان آشنا شویم. بخشی از پوست پستان که به‌ صورت حلقه‌ای تیره رنگ است، آریولا (Areola) نامیده می‌شود. به بخشی از آن که برجسته است، نوک پستان یا نیپِل (Nipple) گفته می‌شود.

همچنین در پستان، میلیون‌ها کیسه کوچک به نام لوبول (Lobule) وجود دارد که پس از تولد نوزاد، شیر تولید می‌کنند. شیر از درون لوبول‌‌ها وارد مجراهایی (Ducts) شده که باعث انتقال آن به سمت نوک پستان می‌شوند.

اطراف لوبول‌ها و مجراها، بافتی همبند به نام استروما (Stroma) وجود دارد که در میان بافت چربی پراکنده است. طی دوران بلوغ دختران، پستان تغییرات زیادی می‌کند؛ استروما زیاد می‌شود و مجراها رشد کرده و داخل استروما گسترش پیدا می‌کنند.

ساختار پستان

لنف چیست؟

در بدن انسان‌ها علاوه بر عروق خونی، عروق دیگری نیز وجود دارد که به جای خون، حاوی مایع شفافی به نام لنف هستند. لنف به سلول‌های بدن آب و غذا می‌رساند و به بدن در مبارزه با میکروب‌ها کمک می‌کند.

این مایع از درون بافت پستان تخلیه شده و وارد عروق لنفاوی موجود در استروما می‌شود و از آنجا وارد غدد لنفاوی پستان می‌شود. غده لنفاوی ساختاری است که مایع لنف را از وجود میکروب‌ها پاک می‌کند. بیشتر غدد لنفاوی پستان در زیر بغل قرار دارند. این غدد آگزیلاری (Auxiliary) نامیده می‌شوند.

ساختار پستان